Kwestie ochrony środowiska w kontekście aktualnej sytuacji energetycznej
Sytuacja geopolityczna skutkuje drastycznymi zmianami na rynku energii. Eksperci oceniają, że konieczność uniezależnienia się od niektórych surowców przyspieszy transformację energetyczną i przejście na odnawialne źródła energii. Zanim jednak do tego dojdzie, trzeba zmierzyć się z niekontrolowanymi emisjami ze spalania paliw i surowców o niskiej jakości. Co jeszcze nas czeka?
Kolejne zmiany w przepisach ustawy o odpadach
Ustawa z 14 grudnia 2012 r. o odpadach jest często modyfikowanym aktem prawnym z zakresu ochrony środowiska. Co tym razem zmieniono w jej przepisach?
Interpretacja wytycznych BAT w przemyśle spożywczym
Pytanie: Pytanie: W BAT dla przemysłu spożywczego, produkcji napojów i mleczarskiego wskazano, że aby zapobiec występowaniu emisji substancji zubożających warstwę ozonową oraz substancji o wysokim współczynniku globalnego ocieplenia (GWP) uwalnianych w trakcie chłodzenia i mrożenia, należy stosować czynniki chłodnicze bez potencjału niszczenia ozonu i o niskim współczynniku globalnego ocieplenia (np. wodę, dwutlenek węgla lub amoniak). Czy możemy stosować inne czynniki niezubożające warstwy ozonowej oraz substancje o niskim współczynniku GWP – np. hydrofluorowęglowodory (HFC)?
Dostałeś karę za nielegalną wycinkę drzew? Sprawdź, czy można ją umorzyć
Postępowanie w przypadku nałożenia kary za usunięcie drzewa bez zgłoszenia, o którym mowa w art. 88 ust. 1 pkt 6 ustawy o ochronie przyrody, jest identyczne, jak w przypadku kary za usunięcie drzewa bez zezwolenia. Czy jest szansa na umorzenie takiej kary?