Transport odpadów zagranicę − jakich decyzji potrzebuję

   Czy firma, która posiada decyzje na transport odpadów (bezpiecznych),może wywozić odpad do państw europejskich, takich jak np. Niemcy,wyłącznie w ramach CMR i Anex 7? Czy potrzebuje jednak dodatkowego pozwolenia?

Sprawdź, czym są certyfikaty dla personelu i przedsiębiorstw!

Właściciele instalacji zlecający serwisowanie, konserwację, naprawę lub likwidację, jak również kontrolę szczelności i odzysk gazu przed jej likwidacją muszą upewnić się, że podmiot przyjmujący zlecenie posiada stosowne uprawnienia. O czym mowa?

Pozostałości z obróbki drewna – czy są odpadem

Klasyfikacja trocin z obróbki drewna i płyt wiórowych w tartaku często budzi problem. Dowiedz się, jak zrobić to właściwie!

Kara biegnąca – na czym polega i kogo dotyczy

Administracyjne kary pieniężne wymierza wojewódzki inspektor ochrony środowiska, w drodze decyzji. Dowiedz się, czy można odwołać się od takiej decyzji!

Jesteś rolnikiem? Sprawdź, jakie masz obowiązki związane z nawożeniem

Z uwagi na duże zanieczyszczenie wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych należy w sposób odpowiedzialny i świadomy prowadzić działalność w tym zakresie. Ustawa Prawo wodne zawiera regulację dotyczącą ograniczenia odpływu azotu ze źródeł rolniczych, co stanowi transpozycję prawa europejskiego, a w szczególności dyrektywy zwaną azotanową. Temu zagadnieniu w całości został poświęcony rozdział IV działu III, omawiający przedmiotowy problem w aspekcie ochrony wód.  

Jaki rodzaj wniosku wysłać do BDO – rejestrowy czy aktualizacyjny

   Jesteśmy firmą, która prowadzi działalność na terenie województwa śląskiego i opolskiego (siedziba firmy jest w województwie śląskim) i jesteśmy wyłącznie wytwórcą odpadów. W województwie śląskim posiadamy 2 zakłady z ważnymi decyzjami pozwalającymi na wytwarzanie odpadów oraz 4 lokalizacje bez takich decyzji, ale z obowiązkiem prowadzenia ewidencji odpadów. W województwie opolskim mamy jeden zakład z ważną decyzją pozwalającą na wytwarzanie odpadów. Dodatkowo prowadzimy budowy w całej Polsce i za granicą.Otrzymaliśmy z urzędu nr rejestrowy BDO od Marszałka województwa śląskiego i tam wpisano dwa zakłady z decyzjami z tego województwa. Teraz tylko wysyłamy oficjalny wniosek o nadanie nr rejestrowego, oświadczenie i potwierdzenie wpłaty 300zł.A jaki wniosek należy złożyć w Urzędzie Marszałkowskim Opolskim? Czy aktualizacyjny (bo nr rejestrowy już mamy, ale na razie po zalogowaniu nie ma tam zakładu z województwa opolskiego, chociaż ten zakład też powinien być wpisany z urzędu, tyle że przez Marszałka województwa opolskiego), czy wniosek o wpis do Rejestru?Rozumiem, że potwierdzenie opłaty i oświadczenie  wysyłałoby się do Opola tylko informacyjnie, bo to zostało już złożone i zapłacone  przy wniosku do Marszałka woj. Śląskiego. Czy w piśmie przewodnim  do marszałka województwa śląskiego  należy umieścić informację o pozostałych lokalizacjach, które będziemy wprowadzać do BDO jako dział XII wniosku?

Dowiedz się, czy możesz oddać zużyte baterie lub świetlówki do sklepu!

   Czy przedsiębiorca może wrzucić zużyte baterie, świetlówki do pojemnika w placówce handlowej (np. markecie)? Czy potrzebuje na to KPO? Czy musi tę czynność zaewidencjonować?

13 zmian, które wprowadzi nowelizacja Prawa wodnego

   Wkrótce czeka nas korekta Prawa wodnego w postaci nowelizacji ustawy. Projekt nowelizacji opracowany przez Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej ma rozstrzygnąć wątpliwości dotyczące postępowań administracyjnych związanych z udzielaniem zgód wodnoprawnych oraz pobierania opłat za usługi wodne. W projekcie przewidziano także zmniejszenie formalności związanych z postępowaniami administracyjnymi dotyczącymi zgód i przyrzeczeń wodnoprawnych. Co jeszcze zmieni się w ustawie Prawo wodne?