Znamy już stawki kar za przekroczenie norm ochrony środowiska na 2015 rok
Minister środowiska ogłosił stawki kar za przekroczenie warunków wprowadzania ścieków do wód lub do ziemi oraz za przekroczenie dopuszczalnego poziomu hałasu na rok 2015.
Zmienią się zasady postępowania z elektroodpadami
Przygotowany przez Ministerstwo Środowiska projekt nowej ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym będzie miał za zadanie m.in. rozwiązać problem z elektroodpadami. Obecnie zazwyczaj trafiają one na składowiska złomu gdzie są demontowane bez zachowania norm i standardów ochrony środowiska.
Wydatki na wycinkę drzew zalicza się do kosztów wytworzenia jeśli była ona związana z inwestycją
Decyzja wójta zezwalająca na usunięcie drzew to za mało, by wydatki poniesione przez spółkę na wycinkę drzew jednorazowo zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Należy ustalić, czy wycinka drzew była konieczna z tytułu planowanej przez spółkę inwestycji czy też nastąpiła z innego powodu, np. zagrożenia dla ruchu drogowego i ludzi. Tak stwierdził NSA w wyroku z 6 maja 2014 r. (sygn. akt II FSK 1240/12).
W 2015 roku zapłacimy więcej za niedotrzymanie poziomów odzysku i recyklingu
Jeśli przedsiębiorca nie zapewni przewidzianego w ustawie poziomu odzysku i recyklingu odpadów powstałych z produktów zobowiązany jest do zapłaty opłaty produktowej. Co roku minister środowiska określa jej maksymalne stawki.
Te instalacje będą wymagały uzyskania pozwolenia zintegrowanego
Wraz z wejściem 5 września 2014 r. w życie zmiany ustawy Prawo ochrony środowiska, wprowadzono również zmiany w rodzajach instalacji mogących powodować znaczne zanieczyszczenie poszczególnych elementów przyrodniczych albo środowiska jako całości, dla których wymagane jest uzyskanie pozwolenia zintegrowanego. Zmiana związana jest z transpozycją dyrektywy IED.
Polska podpisała konwencję w sprawie rtęci
Dnia 24 września w Siedzibie Głównej ONZ przedstawiciele kolejnych państw, w tym Polska, podpisali Konwencję z Minamaty w sprawie rtęci. Jej celem jest kompleksowa ochrona środowiska oraz zdrowia ludzkiego przed przedostawaniem się rtęci do atmosfery, wód i ziemi.
Nie wszędzie wolno stosować komunalne osady ściekowe
Obowiązująca ustawa o odpadach zabrania stosowania komunalnych osadów ściekowych m.in. na pastwiskach i łąkach. Przepisy w tej kwestii są więc niekonsekwentne, biorąc pod uwagę zapisy rozporządzenia w sprawie procesu odzysku R10. Aby uporządkować tę kwestię przygotowano nowy projekt rozporządzenia.
Nie ma wymogu oddawania wszystkich odpadów firmie wybranej przez gminę
W jaki sposób ustawę o utrzymaniu czystości i porządku w gminach należy odnieść do przedsiębiorstw, które wytwarzają odpady opakowaniowe (15 01 01, 15 01 02) i odsprzedają surowiec firmie np. recyklingowej? Czy mają do tego prawo czy też muszą oddać odpad firmie, która wygrała przetarg na daną gminę/rejon? Jest to przypadek gdy gmina obejmuje odbiorem odpadów również nieruchomości niezamieszkałe (m.in. właśnie firmy).