Obowiązki posiadaczy klimatyzatorów
Pytanie: Pytanie: Jednostka budżetowa miasta jest wpisana do Centralnego Rejestru Operatorów (CRO), ponieważ ma urządzenia klimatyzacyjne, których czynnik chłodniczy przekracza ilości wymagające wpisu. Jakie działania oprócz pilnowania terminów i wpisów do CRO należy podjąć? Czy trzeba wysyłać roczne sprawozdania do urzędu marszałkowskiego? Czy w razie niedopatrzenia konsekwencje finansowe ponosi kierownik jednostki czy osoba faktycznie obsługująca system?
Nowe wzory oświadczeń dotyczących opłat zmiennych
Pytanie: W nowym wzorze kwartalnego oświadczenia dotyczącego opłaty zmiennej w zakresie wprowadzania ścieków jest tabela D „Informacja o systemie oczyszczania i podczyszczania ścieków zasolonych”. Nasz zakład wykonuje usługi galwaniczne i mamy własną oczyszczalnię ścieków, w której są oczyszczane ścieki przemysłowe z instalacji IPPC (jako mieszanina ze ściekami deszczowymi). W pozwoleniu zintegrowanym mamy określone warunki wprowadzania ścieków do środowiska (odbiornikiem jest rzeka), które zawierają chlorki i siarczany. Czy w takim razie obowiązuje nas tabela D?
Nowa dyrektywa dotycząca SZWO i f-gazów
Została opublikowana nowa dyrektywa karna środowiskowa nr 2024/1203 z 11 kwietnia 2024 r. dotycząca SZWO i f-gazów. Co zmieni?
Kwestie dotyczące ustalania limitów wytwarzanych odpadów
Pytanie: Firma X prowadzi pełną ewidencję ze względu na wytwarzanie odpadów niebezpiecznych powyżej 100 kg. Jednocześnie ma w miejscowości oddalonej o 300 km drugi zakład o tej samej nazwie (NIP-ie i REGON-ie), który sam gospodaruje swoimi odpadami i w tym miejscu działalności prowadzi ewidencję uproszczoną. Obie firmy mają ten sam numer BDO. Czy to prawidłowe postępowanie?
Jak wygląda elektromobilność w Polsce – część II
W pierwszej części artykułu dotyczącej tego tematu skupiliśmy się na samochodach i autobusach elektrycznych. W tej części można natomiast znaleźć informacje o hulajnogach elektrycznych i pozostałych kwestiach związanych z elektromobilnością.
Gadżety reklamowe a obowiązki z tym związane
Pytanie: Zlecamy wytworzenie gadżetów reklamowych w opakowaniu z naszym logo na produkcie. Rozliczamy się za pomocą organizacji odzysku. Mam jednak wątpliwości odnośnie kilku produktów:1. Zamawiamy cukierki z naszym logo w kartonach, wewnątrz których są zapakowane woreczki foliowe ze wstążkami po około 10 szt. Czy również foliowy woreczek i wstążkę, w którym są krówki, podaję organizacji?2. Czy pudełeczka na pendrive ze śliskiego papieru z okienkiem z folii zaliczać do papieru, a okienko do folii? 3. Zamawiamy też śliskie torby papierowe oraz materiałowe (bawełniane) z logo firmy, do których pakujemy gadżety. Czy te torby należy traktować jako gadżety, czy opakowania?
Działania remediacyjne w kontekście historycznych zanieczyszczeń
W przypadku znacznego zanieczyszczenia gleby, ziemi oraz wód gruntowych (wód podziemnych, zalegających poniżej wód przypowierzchniowych) może wystąpić konieczność przeprowadzenia działań remediacyjnych.
Dlaczego i jak warto określać ślad węglowy
Obliczanie śladu węglowego nie jest obecnie obowiązkowe, ale zmieni się to w przyszłości. Wynika to z unijnej polityki ekologicznej i coraz większego nacisku na redukcję emisji CO2.