Wkrótce dopuszczanie odpadów do składowania na składowisku na nowych zasadach

Projekt rozporządzenia w sprawie dopuszczania odpadów do składowania na składowisku został przygotowany Ministerstwo Gospodarki. Nowe przepisy mają na celu przeciwdziałanie zanieczyszczeniu środowiska substancjami pochodzącymi ze składowania odpadów, w tym w szczególności ich emisjom do gleby, wody i powietrza. Zmiany transponują do krajowego systemu prawnego postanowienia Unii Europejskiej.

W Prawie wodnym nadal bez rewolucji - kolejna nowelizacja ustawy

Dnia 12 lipca 2014 r. weszła w życie nowelizacja ustawy- Prawo wodne. Nie jest to jednak zapowiadana od dawna duża zmiana w przepisach Prawa wodnego. Tym razem to kolejna z nowelizacji ustaw, która dostosowuje przepisy polskie do wymogów dyrektyw unijnych.

nr 99 z dn. 10.2014

Nowe procesy odzysku trzeba wpisywać w ewidencji odpadów

Choć zgodnie z obowiązującą ustawą o odpadach w ewidencji odpadów nie można już korzystać z procesów odzysku R14 i R15, nie oznacza to, że nie wolno poddawać odpadów procesom odzysku wcześniej tak klasyfikowanym.

Nieużyta strzykawka nie jest odpadem niebezpiecznym

Jak pozbyć się zgodnie z prawem  strzykawki, która nie została zużyta? Jak należy ją zaklasyfikować? Czy jest to odpad niebezpieczny?

Nie wolno magazynować odpadów dłużej niż 3 lata

Odpady mogą być magazynowane, tylko jeżeli taka potrzeba wynika z procesów technologicznych lub organizacyjnych. Okresy magazynowania odpadów są liczone łącznie dla wszystkich kolejnych podmiotów, które nimi gospodarują. Na ogół wynoszą 3 lata, jednak od tej zasady jest jeden wyjątek.

Jak postąpić w sytuacji wystąpienia poważnej awarii przemysłowej

Wystąpienie poważnej awarii przemysłowej obliguje prowadzącego zakład do natychmiastowego zawiadomienia właściwego organu Państwowej Straży Pożarnej (PSP) oraz wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska.

Egzekucja opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi ponownie w kompetencji urzędów skarbowych

Egzekucja opłat z tytułu gospodarki odpadami komunalnymi od początku wejścia w życie nowych zasad dotyczących takich odpadów wzbudzała wątpliwości. Gminy mają bowiem poważne problemy z prowadzeniem egzekucji opłat. Dlatego też zaplanowane są zmiany. W związku z tym przygotowano projekt ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, który odnosi się także do zagadnień egzekucji.

Co musi zawierać umowa na budowę punktu selektywnej zbiórki odpadów

Dobrze skonstruowana umowa na budowę punktu selektywnej zbiórki odpadów (PSZOK) gwarantuje każdej ze stron właściwą realizację zobowiązań. Zamawiający powinien umowę w sprawie budowy PSZOK ukształtować tak, aby zabezpieczała jego wszystkie istotne interesy. To szczególnie ważne, ponieważ PSZOK ma być jednym z kluczowych elementów infrastruktury gospodarki odpadami w gminie.