Dokumenty DPO a DPR – czym się różnią

Dokumentem potwierdzającym odzysk odpadów opakowaniowych jest dokument DPO. Potwierdzenie recyklingu odpadów opakowaniowych odbywa się poprzez wystawienie dokumentu DPR. Oba dokumenty określają masę odpadów i sposób ich przetworzenia.

Baza danych o produktach i opakowaniach oraz o gospodarce odpadami

Kto musi się wpisać do BDO? Jakie wiążą się z tym koszty? Koniecznie się dowiedz!

Audyt zewnętrzny

Obowiązek przeprowadzenia audytu zewnętrznego dotyczyprowadzącego recykling lub odzysk odpadów opakowaniowych, wystawiającego dokumenty DPO/DPR, który posiada zezwolenie na przetwarzanie, pozwalające na odzysk odpadów o masie przekraczającej 400 Mg oraz eksportującego bądź dokonującego wewnątrzwspólnotowej dostawy odpadów opakowaniowych, który wystawił w danym roku kalendarzowym dokumenty EDPR/EDPO o masie przekraczającej 400 Mg.

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o gospodarce opakowaniowej w Twojej firmie

Ustawa z 13 czerwca 2013 r. o gospodarce opakowaniami i odpadami opakowaniowymi (dalej: ustawa o opakowaniach) definiuje opakowanie jako wyrób, w tym wyrób bezzwrotny, wykonany z jakiegokolwiek materiału, przeznaczony do przechowywania, ochrony, przewozu, dostarczania lub prezentacji produktów, od surowców do towarów przetworzonych. Czy wprowadzanie, eksport lub import produktów w opakowaniach lub opakowań nakłada na Ciebie jakieś obowiązki? Jakie grożą kary za działalność niezgodność z ww. ustawą?

Wprowadzenie do obrotu opakowania/produktu w opakowaniu

Za wprowadzającego opakowania rozumie się przedsiębiorcę, który wytwarza i importuje opakowania oraz dokonuje wewnątrzwspólnotowego nabycia bądź wewnątrzwspólnotowej dostawy opakowań.

Co jest opakowaniem a co nim nie jest – przykłady

Poniżej znajdziesz listę wyrobów będących opakowaniami oraz niebędący opakowaniami.