Zarządzanie substancjami niebezpiecznymi w Twojej firmie

Kwestie związane z klasyfikowaniem, oznakowaniem i pakowaniem zawiera rozporządzenie CLP. Natomiast rozporządzenie REACH wprowadza obowiązek informowania o zagrożeniach i ryzyku dotyczącym stosowania substancji chemicznych. Powyższe rozporządzenia mają na celu zapewnić bezpieczeństwo przy stosowaniu chemikaliów.

Procedura udzielania zezwoleń

Substancje stanowiące bardzo duże zagrożenie podlegają procedurze uzyskania zezwolenia. Rozporządzenie REACH obliguje producentów i importerów do informowania swoich klientów o obecności jakichkolwiek substancji wzbudzających szczególnie duże obawy (SVHC − Substances of Very High Concern).

Piktogramy – jak powinny wyglądać

Na etykietach muszą znajdować się piktogramy, które informują o zagrożeniach związanych z zastosowaniem danej substancji. Piktogramom towarzyszą hasła ostrzegawcze, zwroty wskazujące rodzaj zagrożenia i środki ostrożności oraz informacje dotyczące produktu i dostawcy.

Kontrola i egzekwowanie zapisów kart

Jakie organy mogą Cię skontrolować w zakresie kart charakterystyki? Czy za nieprawidłowości grożą kary? Na te i inne pytania znajdziesz odpowiedź poniżej!

Jak zarejestrować substancję

Producenci i importerzy substancji, których tonaż przekracza 1 Mg rocznie, zobowiązani są do rejestracji substancji w Europejskiej Agencji Chemikaliów (ECHA). Rejestracja odnosi się do substancji w ich postaci własnej, będących składnikiem mieszanin oraz substancji zawartych w niektórych rodzajach wyrobów.

Dokumentacja rejestracyjna – co zawiera

W dokumentacji rejestracyjnej należy zawrzeć informacje o danej substancji oraz wykazać, w jaki sposób kontroluje się zdefiniowane rodzaje ryzyka.