Odbiór odpadów komunalnych – czy muszę złożyć sprawozdanie w BDO
Pytanie: W związku z obowiązkiem sporządzenia w BDO sprawozdania za rok 2019 proszę o podpowiedź, jesteśmy firmą transportową i do tej pory Sprawozdania do Marszałka Województwa z ilości wytworzonych odpadów w Dziale 3 Zbiorcze zestawienie o rodzajach i ilościach odebranych odpadów komunalnych – były wykazane odpady o kodzie 20 03 04 transportowane przez nasze pojazdy. Czy teraz w BDO w Dziale XII Informacja o zebranych odpadach - mamy wykazać np. odebrane od firmy zewnętrznej i transportowane teraz odpady o ww. kodzie, czy tego w sprawozdaniu do BDO się nie wykazuje.Czy do Urzędu Marszałkowskiego mam wysłać Pełnomocnictwo czy jego kopię oraz opłatę skarbową i czy załączyć wydrukowane sprawozdanie BDO czy nie ma takiej potrzeby.
Oblicz krok po kroku bilans ścieków odprowadzanych do środowiska
Zgodnie z art. 304 Prawa wodnego podmioty korzystające z usług wodnych są obowiązane do przekazywania wyników prowadzonych pomiarów m.in. ilości i jakości ścieków wprowadzanych do wód lub do ziemi, w zakresie określonym w pozwoleniu wodnoprawnym albo pozwoleniu zintegrowanym. Jak obliczyć ilość ścieków odprowadzanych do środowiska? Jak sporządzić bilans ścieków?
Korekta kart ewidencji odpadów w BDO – czy jest możliwa
Czy w systemie Bazy danych o odpadach można edytować błędne masy i kody odpadów w kartach ewidencji (KEO) tworzonych na podstawie kart przekazania odpadów (KPO)? Co zrobić, gdy podmiot przekazujący odpady wprowadzi błędny kod lub masę odpadów?
Konsekwencje niedotrzymania standardów emisji LZO
Pytanie: Proszę o informacje, czym są standardy emisyjne oraz jakie grożą kary za ich niedotrzymanie?Odpowiedź:Brak realizacji poniższych wymogów stanowi podstawę do wymierzenia kar: • przekroczenie warunków pozwolenia emisyjnego może skutkować wstrzymaniem użytkowania instalacji, a pozwolenia zintegrowanego – obligatoryjnym wstrzymaniem instalacji przez wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska,• w przypadku przekroczeń warunków pozwolenia prowadzącemu instalacje wymierzone zostaną administracyjne kary pieniężne i dodatkowo poniesie on koszty kontroli,• przekroczenie standardów emisyjnych zagrożone jest karą grzywny oraz naliczeniem kosztów kontroli,• brak pozwolenia skutkuje zwiększonymi opłatami za wprowadzanie substancji do powietrza o 500%.
Czy można przenieść obowiązki gospodarki odpadami
Pytanie: Czy trzy firmy generujące odpady w jednym miejscu/lokalu mogą przenieść wszystkie obowiązki dotyczące generowania odpadów i wprowadzania produktów w opakowaniach na jedną z firm (art. 28 ust. 1 i 2 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach)? Dotyczy to zarówno odpadów, które są oddawane do utylizacji/przetwarzania, baterii i akumulatorów wprowadzanych na rynek oraz sprzętu elektrycznego? Każda firma ma umowę podpisaną z organizacją odzysku i recyklingu odpadów. Czy można by produkty wprowadzane na rynek z ramienia innej firmy (np. lampę UV) ewidencjonować jako sprzęt elektryczny wprowadzany na rynek przez drugą firmę, aby nie posiadać drugiej umowy w tym zakresie?? Wszystkie firmy mają wspólnego reprezentanta, który jest ich właścicielem. Czy przepis ten dotyczy jedynie odpadów wywożonych z firmy do utylizacji?
Co pierwsze: KPO czy zmiana decyzji?
Pytanie: Czy firma, w której powstały odpady nieujęte w posiadanym pozwoleniu na wytwarzanie odpadów, powinna przekazać je do utylizacji pod właściwym kodem, czy też powinna w pierwszej kolejności wystąpić o zmianę pozwolenia i dopiero zutylizować przechowywane odpady?
Brak decyzji na emisję gazów i pyłów – konsekwencje
Za brak decyzji zezwalającej na emisję gazów i pyłów do powietrza przedsiębiorca może ponieść opłatę podwyższoną, odpowiedzialność administracyjną i karną. Szczegóły poniżej.
Za co mogą ukarać Cię Wody Polskie – nowe rozporządzenie
Dnia 31 lipca 2020 r. weszło w życie rozporządzenie w sprawie wykroczeń, za które pracownicy Wód Polskich wykonujący kontrolę gospodarowania wodami są uprawnieni do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego, oraz warunków i sposobu wydawania upoważnień do nakładania grzywien w drodze mandatu karnego. Sprawdź, czy przepisy również Ciebie dotyczą.
Nowe rozporządzenie dla transportujących PUPZ
Znowelizowane rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi wprowadza kilka modyfikacji do wzoru dokumentu handlowego stosowanego przy przewozie produktów ubocznych pochodzenia zwierzęcego i produktów pochodnych (wyłącznie na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej).