Więcej energii ze źródeł odnawialnych – nowelizacja ustawy o OZE

Nowe przepisy są skierowane do wytwórców energii z OZE oraz całej branży działającej na rzecz rozwoju instalacji OZE – producentów urządzeń, projektantów i instalatorów oraz podmiotów finansujących przedmiotowe inwestycje. Szczegóły w tekście.

Uwaga! Zmiany w ustawie o odpadach

13 sierpnia weszła w życie ustawa z 4 lipca 2019 r. o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2019 r. poz. 1403). Ustawa przewiduje zwolnienia z wpisu z BDO dla określonej grupy podmiotów. O kogo chodzi? Co jeszcze wprowadza?

Nie zapomnij o postanowieniach decyzji środowiskowych

Realizujesz przedsięwzięcie mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko i uzyskałeś w tym celu decyzję środowiskową? Czy zastosowałeś się do wszystkich zaleceń w niej zawartych? Sprawdź, kto może zweryfikować zgodność postępowania z zapisami decyzji i nakładać kary!

Kiedy trzeba sporządzić operat ppoż.

Pytanie: Czy w chwili gdy firma posiada ważne pozwolenia na wytwarzanie odpadów, jesteśmy zobowiązani przeprowadzić operat ppoż. i złożyć wniosek o zmianę pozwolenia? Do tej pory na szkoleniach i w urzędzie uzyskiwałam odpowiedź, że dla samego wytwarzania nie ma takiego obowiązku.

Jak często wykonywać pomiary emisji ścieków do środowiska

Gdzie znajdę informację, jakie pomiary należy prowadzić odprowadzając ścieki do wód lub do ziemi, a także z jaką częstotliwością prowadzić te pomiary?

Dowiedz się, do kiedy masz czas na przedłużenie zezwoleń!

Narzucane w przepisach o odpadach terminy zmieniają się na tyle dynamicznie, że prowadzącym firmy ciężko jest za nimi nadążyć. Czy przedłużanie zezwoleń zostanie przesunięte na marzec 2020 roku? Kiedy ruszy Baza o odpadach?

Dowiedz się, co zawiera projekt rozporządzenia o ponownym wykorzystaniu wody

Projekt regulacji zawiera wymogi dotyczące jakości odzyskiwanej wody i jej monitorowania w celu zapewnienia ochrony zdrowia ludzi i zwierząt oraz środowiska. Zawarto w niej klauzulę zobowiązującą Komisję do oceny potrzeby dokonania przeglądu minimalnych wymogów dotyczących odzyskiwanej jakości wody, w oparciu o wyniki oceny wdrożenia tego rozporządzenia lub w przypadkach, gdy wymaga tego nowa wiedza techniczna i naukowa.