Przygotuj się na 7 zmian w Bazie danych o odpadach
Modyfikacje w projekcie ustawy o odpadach (dalej: uo) w zakresie zmian w BDO zaistniały od sierpnia 2018 roku i wynikają z konieczności doprecyzowania przepisów. Nad rozbudową BDO w zakresie utworzenia modułu ewidencyjnego i sprawozdawczego toczą się obecnie intensywne prace. O części zmian, które mają zostać wprowadzone, pisaliśmy już we wcześniejszych numerach, dlatego w artykule skupiono się na kwestiach dotychczas nieporuszanych.
Operat ppoż. do posiadanego pozwolenia – czy konieczny
Pytanie: Jesteśmy spółką posiadającą pozwolenie tylko na wytwarzanie odpadów, czy w związku z nowelizacją ustawy o odpadach jesteśmy obowiązani również wykonać operat przeciwpożarowy? Wytwarzamy odpad papieru - w postaci tektury, który ew. mógłby ulec zapaleniu, ale nie mamy substancji klasyfikowanych jako łatwopalne, np. chemiczne itp. Są to ilości niewielkie (papieru) w ilości 5 m3 na tydzień, odbierane 1 x na tydzień, zbierane w metalowym pojemniku. Czy w związku z tym musimy wykonywać taki operat? Czy jest on wymagany tylko w przypadku, gdybyśmy mieli jeszcze pozwolenie na ich magazynowanie?
Hałas na terenie budynków mieszkalnych
Pytanie: W moim domu jednorodzinnym mam całodobowy hałas. Emisja hałasu pochodzi od moich sąsiadów. Hałas oraz wyzwiska kierowane są do mnie wtedy, kiedy jestem na zewnątrz domu, np. w ogrodzie. Moje psy są drażnione tym hałasem. Co mogę zrobić w tej sprawie?
Dowiedz się, co się zmieni na rynku tworzyw sztucznych
Od 2021 wejdą w życie restrykcje unijnej Dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady w sprawie ograniczenia wpływu niektórych produktów z tworzyw sztucznych na środowisko. Wiąże się to z zakaz obrotu dziesięcioma produktami plastikowymi jednorazowego użytku. O jakich produktach mowa?
Uwaga! Kolejne zmiany w przepisach odpadowych
Projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz niektórych innych ustaw wprowadzi także zmiany w ustawie o odpadach (Dz.U. z 2019 r. poz. 701 i 730). Ustawa obecnie jest na etapie prac sejmowych. Sprawdź, jak się przygotować do zmian.
Opakowania po środkach niebezpiecznych – czy obowiązki dotyczą Ciebie
Czy firma, która wprowadza opakowania, w których znajdują się środki niebezpieczne, np. proszki, płyny do prania, poza podpisaniem umowy z organizacją odzysku i przystąpieniem do porozumienia, zgodnie z art. 18 ustawy o opakowaniach i gospodarowaniu odpadami opakowaniowymi, ma obowiązek zapewnić system zbierania opakowań od klientów? Czy ma zorganizować przekazanie tych odpadów do firm utylizacyjnych w imieniu klientów i ponieść koszty utylizacji? Czy może jednak nie ma takiego obowiązku i jest to raczej w gestii klientów – wytwórców odpadów, aby właściwie postąpić z odpadami?
Jak uzyskać informację o sposobie i zakresie prowadzenia pomiarów
Załóżmy, że złożyłeś wniosek o wydanie pozwolenia wodnoprawnego na pobór wód podziemnych z ujęcia własnego. Otrzymałeś od zarządu zlewni wezwanie do usunięcia braków, w którym zarzucono ci brak informacji o sposobie i zakresie prowadzenia okresowych pomiarów wydajności studni. Jak powinieneś postąpić?