Odprowadzanie deszczówki do ziemi zgodnie z prawem

  Pytanie: Czy zakład przetwórstwa mięsnego może odprowadzać oczyszczone wody opadowe ujęte w system kanalizacyjny powierzchniowo do ziemi? Zakład posiada powierzchnie dachowe i tereny utwardzone o powierzchni powyżej 0,1 ha, z których wody opadowe zbierane są systemem kanalizacji deszczowej i oczyszczane w separatorze substancji ropopochodnych. Czy może te oczyszczone wody opadowe wprowadzać powierzchniowo na teren własności zakładu? Czy odprowadzanie oczyszczonych wód opadowych bezpośrednio z separatora do ziemi wymaga uzyskania pozwolenia wodnoprawnego?

Dowiedz się, ile kosztuje legalizacja urządzenia wodnego!

Jeśli wykonałeś urządzenie wodne bez wymaganego pozwolenia wodnoprawnego lub zgłoszenia, możesz wystąpić z wnioskiem o jego legalizację. Jeżeli urządzenie będzie spełniać odpowiednie wymagania i dołączysz do wniosku właściwe dokumenty organ Wód Polskich może wydać decyzję o legalizacji urządzenia wodnego, ustalając jednocześnie obowiązek uiszczenia opłaty legalizacyjnej.

Zmiany prawne

Kanalizacja otwarta a zamknięta – jaka jest różnica

Czy przez kanalizację deszczową danego zakładu należy rozumieć otwarty lub zamknięty system kanalizacji, o którym mowa między innymi w art. 35 ust. 3 ustawy Prawo wodne? Co w zasadzie należy rozumieć przez otwarty, a co przez zamknięty system kanalizacji?

Kalendarium

Obowiązki przedsiębiorcy w okresie od 1 października do 31 października 2018 r.

Bhp podczas wykonywania prac przy gospodarowaniu odpadami komunalnymi

Wiadomo, że nadrzędnym aspektem w ochronie środowiska jest odzysk odpadów. Jednak obok środowiska ważne staje się również bezpieczeństwo człowieka. Czy zastanawiałeś się kiedyś, jak zabezpieczają się pracownicy zajmujący się gospodarowaniem odpadów komunalnych?

Aktualizacja wniosku BDO - koszty i czas oczekiwania

   Pytanie: Mamy pozwolenie zintegrowane i z tego powodu Urząd Marszałkowski w Lublinie, gdzie jest zlokalizowany zakład produkcyjny naszej spółki, sam wpisał nas do bazy BDO. Siedziba spółki znajduje się w województwie mazowieckim, w związku z tym nie zostały uwzględnione opakowania, które zakład wprowadza na rynek oraz wytworzone odpady  opakowaniowe. Po otrzymaniu numeru w bazie wystąpiliśmy o aktualizację wniosku do Mazowieckiego Urzędu  Marszałkowskiego w lipcu br. i do chwili obecnej brak odpowiedzi ze strony urzędu. Czy aktualizacja jest bezpłatna, czy należy dokonać wpłaty na konto urzędu? Kiedy możemy spodziewać się realizacji wniosku aktualizacyjnego?

Sprawdź, co się zmieni w zakresie Bazy danych o odpadach!

Projekt ustawy o zmianie ustawy o odpadach i niektórych innych ustaw z 9 sierpnia 2018 r. wprowadza kolejne zmiany w funkcjonowaniu BDO. Zgodnie ze zmianami do rejestru zamiast oryginałów niektórych dokumentów mają być dopuszczone ich kopie. Co jeszcze zostanie wprowadzone?

Czy ilość odprowadzanych wód deszczowych trzeba mierzyć?

   Nowa ustawa Prawo Wodne nakłada obowiązek opomiarowania (od 2021 r.) ilości ścieków odprowadzanych do wód lub do ziemi. Czy opomiarowanie to dotyczy także odprowadzanych z terenu zakładu wód opadowych i roztopowych?