Sprawdź, ile wyniosą stawki opłat za pobór wody

Pojawił się projekt rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie jednostkowych stawek opłat za usługi wodne. Dowiedz się, za co dokładnie trzeba będzie uiszczać opłaty.

Nowe Prawo wodne już obowiązuje – czy muszę zmienić pozwolenie?

Nowe Prawo wodne, które weszło w życie 1 stycznia 2018 r., nie przewiduje znaczących zmian w obrębie wydawania pozwoleń, czy zgłoszeń wodnoprawnych. Najistotniejszą kwestią jest zmiana podmiotu wydającego decyzje. By uzyskać pozwolenie wodnoprawne będziesz musiał udać się, nie jak dotychczas do Marszałka, czy Starosty, lecz do Państwowego Przedsiębiorstwa Wodnego Wody Polskie. Czy pozwolenia wydane na podstawie dotychczasowych przepisów są nadal ważne?

Na jakim formularzu złożyć sprawozdanie opakowaniowe za 2017 rok?

Nasza firma produkuje i sprzedaje artykuły papiernicze – zajmujemy się eksportem oraz wprowadzaniem na teren Polski produkty w opakowaniach. Bardzo proszę o informację, na jakim wzorze złożyć sprawozdanie z zakresu opakowań?

KPOK – nowy dokument w ewidencji odpadów

Nowelizacja ustawy o zmianie ustawy o odpadach oraz niektórych innych ustaw wprowadza dodatkowy dokument, jakim jest karta przekazania odpadów komunalnych (KPOK). Dowiedz się, od kiedy będzie obowiązywać oraz kogo będzie dotyczyć.

Działalność polegająca na drukowaniu – czy niezbędne pozwolenie wodnoprawne?

Proszę o podpowiedź, czy drukarnia musi uzyskać pozwolenie wodnoprawne? W wyniku jej działalności powstają ścieki przemysłowe.

Czy warto wdrożyć system ISO 14001:2015?

   Wdrożenie normy ISO 14001 ma największy sens w przypadku zakładów przemysłowych, gdzie istnieje duże ryzyko negatywnego oddziaływania na środowisko. System ten pozwala lepiej zapanować nad realizacją obowiązków wynikających z przepisów prawa ochrony środowiska. A co na to WIOŚ?

Jak uniknąć błędów w decyzjach środowiskowych?

Każdy przedsiębiorca planujący inwestycję mogącą oddziaływać na środowisko naturalne musi otrzymać tzw. decyzję środowiskową. Okazuje się, że częstym problemem są błędy przy wydawaniu tego dokumentu. Mogą one być podstawą do zaskarżenia takiej decyzji, co może skutkować jej uchyleniem lub nawet stwierdzeniem nieważności. W takiej sytuacji inwestor zostaje narażony na straty, gdyż nie może zgodnie ze swoimi zamierzeniami realizować przedsięwzięcia.

Czy wiesz, co powinna zawierać karta charakterystyki substancji niebezpiecznej?

Karta charakterystyki substancji niebezpiecznej to swoisty paszport substancji chemicznej. Określa ona przede wszystkim zagrożenia, jakie może spowodować dana substancja oraz procedury postępowania na wypadek awarii, wycieku, pożaru, a także metody jej magazynowania w sposób chroniący środowisko naturalne.