Wprowadzanie substancji niebezpiecznych do cudzej kanalizacji wymaga zgody!

   Mamy produkcję bezwodną, woda używana jest jedynie do mycia urządzeń produkcyjnych. W zakładowym laboratorium fizyko-chemicznym używamy wielu odczynników, w tym klasyfikowanych jako niebezpieczne. Inspektor WIOŚ stwierdził, że ze względu na liczbę odczynników niebezpiecznych (około 150) musimy wystąpić o pozwolenie wodnoprawne na odprowadzenie ścieków przemysłowych z zakładu. Ścieki wprowadzamy do kanalizacji miejskiej. Czy inspektor miał rację?

Uzupełnienie czynnika chłodniczego – czy wiąże się ze sprawozdawczością

   Podczas serwisu klimatyzacji okazało się, że nastąpił ubytek czynnika chłodzącego − został dopełniony, a karta urządzenia uzupełniona. Jakie działania należy podjąć? Czy dobrze myślę, że po zakończeniu roku trzeba uwzględnić ubytek w sprawozdaniu do bazy BDS oraz w raporcie KOBIZE oraz w sprawozdaniu z opłat za korzystanie ze środowiska. Czy jeszcze dodatkowe dokumenty są do przygotowania albo zgłoszenia?Zgodnie z zakresem obowiązków w momencie ubytku czynnika chłodniczego i napełnienia urządzenia chłodniczego czynnikiem należy zapisać ową czynność w Karcie urządzenia oraz zdarzenie to wiąże się z dodatkową sprawozdawczością.

Uwaga! Zmieniły się przepisy ustawy o tzw. F-gazach

W związku z nowelizacją ustawy o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych 23 września 2017 r. zmieniły się m.in. wytyczne dotyczące kontroli urządzeń pod względem wycieków. Zmiany te dotyczą zarówno urządzeń zawierających substancje kontrolowane, jak i urządzeń zawierających fluorowane gazy cieplarniane.

Odpadowe przewody i kable – jak zaklasyfikować

 W wyniku porządków w obrębie naszego przedsiębiorstwa powstały odpady w postaci niesprawnych i uszkodzonych kabli i przewodów. Pod jaki kod odpadu możemy je zaklasyfikować?

Ministerstwo Środowiska powoła krajowego regulatora cen wody

Nowe Prawo wodne zakłada powołanie organu regulującego rynek wody. Ma to zabezpieczyć interesy konsumentów przed spółkami wodociągowymi, będącymi monopolistami na swoim terenie.

Kontrola problemowa w zakresie emisji hałasu do środowiska – czego dotyczy?

  Kontrola przeprowadzona przez WIOŚ w zakresie emisji hałasu ma na celu określenie źródeł emisji oraz jej ograniczenia. Podpowiadamy, jakie pytania może zadać Ci urzędnik, byś mógł się jak najlepiej przygotować do kontroli.

Kiedy będziesz musiał uzyskać zgodę wodnoprawną?

Nowe Prawo wodne, które będzie obowiązywać od 1 stycznia 2018 r., wprowadza pojęcie tzw. zgody wodnoprawnej. Dowiedz się, w jakich sytuacjach będzie Ci niezbędne pozwolenie wodnoprawne, ocena wodnoprawna lub zgłoszenie.

Jak wybudować krematorium w 12 krokach

Budowa krematorium to proces inwestycyjny, który jak każdy inny trwa zazwyczaj kilka miesięcy. Instalacja tego typu nie wymaga uzyskania decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach. Jakie więc wymagania musi spełnić tego typu inwestycja?