Zawiadomienie do Marszałka – jak sporządzić je prawidłowo

W przypadku wprowadzania na rynek krajowy produktów w opakowaniach, trzeba o tym fakcie poinformować urząd. Ustawodawca nie wydał żadnego oficjalnego wzoru dokumentu, w związku z tym forma takiego zawiadomienia jest dowolna, jednak trzeba pamiętać o paru kwestiach.

Rozdzielenie opakowań – jakie formalności potrzebne z zakresu ochrony środowiska

Moja firma zajmuje się zbieraniem odpadów. Klient chciałby nam przekazać przeterminowany odpad spożywczy zapakowany w opakowanie z folii metalizowanej i papieru. Pod jakim kodem możemy przyjąć ten odpad? Chcielibyśmy to opakowanie rozdzielić: odpad spożywczy przekazać jako karma dla zwierząt, folię metalizowaną przekazać do odzysku, a papier do papierni. Pod jakim kodem odpadu możemy to zrobić? Jakie decyzje są mi niezbędne?

Posiadasz akumulatorownię? Sprawdź, czy musisz ją zgłosić

Ładowanie akumulatorów jest procesem emisyjnym, dlatego warto rozważyć konieczność zgłoszenia instalacji lub uzyskania pozwolenia. Dowiedz się, czy obowiązek ten dotyczy Ciebie oraz jakie substancje są emitowane w trakcie ładowania najpopularniejszych akumulatorów.

Ochrona pracownika przed smogiem – czy to obowiązek pracodawcy

Smog bywa niekiedy powodem skrócenia czasu pracy lub może zmusić pracodawcę do zakupu masek ochronnych dla pracowników. O czym warto pamiętać, gdy chcemy chronić pracowników przed szkodliwym dla zdrowia czynnikami, takimi jak np. zatrute powietrze?

17 sytuacji, kiedy przedsiębiorca nie musi uzyskać zezwolenia na wycinkę

Z początkiem 2017 roku osoby fizyczne nie muszą starać się o zezwolenie na wycinkę drzew lub krzewów zlokalizowanych na ich działce. Co do zasady przedsiębiorca takie zezwolenie musi uzyskać, jednak są pewne wyjątki od tej reguły.

Uwaga! Szykują się zmiany w tzw. ustawie F-gazowej

Do międzyresortowych uzgodnień i konsultacji społecznych trafił projekt zmiany ustawy z 15 maja 2015 r. o substancjach zubożających warstwę ozonową oraz o niektórych fluorowanych gazach cieplarnianych (tzw. ustawa F-gazowa). Celem projektowanej ustawy jest dostosowanie prawa krajowego do regulacji unijnych.

Przegląd eksploatacyjny urządzeń oczyszczających – jak wykonać go prawidłowo

Wprowadzanie ścieków do środowiska (do wód oraz do ziemi) niesie za sobą konieczność dotrzymania standardów jakościowych, wynikających z przepisów prawa oraz z obowiązków nałożonych na przedsiębiorcę w posiadanym pozwoleniu wodnoprawnym. Dowiedz się, jak dopełnić tych obowiązków zgodnie z prawem.

Ewidencja odpadów na nowych zasadach

Powstał projekt nowelizacji ustawy o odpadach. Zgodnie z brzmieniem nowych przepisów nie będzie możliwości wystawiania zbiorczych KPO. Sprawdź, jakie jeszcze zmiany wprowadzi nowa ustawa.