Stawki opłaty produktowej – ile zapłacimy w 2017 roku
Stawki opłaty produktowej wymienione w ustawie o obowiązkach przedsiębiorców w zakresie gospodarowania niektórymi odpadami oraz o opłacie produktowej podlegają corocznej zmianie. Minister środowiska w obwieszczeniu z 20 września 2016 r. ogłosił stawki tych opłat na 2017 rok.
Środki pieniężne na funduszu rekultywacyjnym poprzedniego zarządcy – czy to przychód nowego zarządzającego składowiskiem odpadów?
Przekazane spółce przez poprzedniego właściciela i zarządcę składowiska odpadów środki pieniężne, zgromadzone przez niego na funduszu rekultywacyjnym, nie podlegają wyłączeniu z przychodów podatkowych spółki. Mają one charakter definitywny i spółka uzyskuje z tego tytułu trwałe przysporzenie.
Nowe wytyczne dotyczące zawartości karty informacyjnej przedsięwzięcia
W związku z wejściem w życie nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko od 1 stycznia 2017 r. obowiązują nowe, bardziej szczegółowe wytyczne dotyczące zawartości karty informacyjnej przedsięwzięcia.
Niedotrzymanie limitu użytych surowców – czy konieczne uzyskanie nowej decyzji?
Przekroczyliśmy ilość wykorzystywanych surowców określoną przez starostwo w decyzji na wprowadzenie gazów i pyłów do powietrza. Czy w tej sytuacji musimy zrobić nowy operat i starać się o nową decyzję? Czy jeśli nie przekroczyliśmy ilości gazów i pyłów wprowadzanych do powietrza, to ma znaczenie fakt, że ilość wykorzystanych niektórych surowców jest przekroczona?
Na przekazaniu odpadów możesz zaoszczędzić, a nawet zarobić!
Właściwe zagospodarowanie odpadów wiąże się nie tylko z koniecznością ich magazynowania, ale także wywozu i utylizacji śmieci, za co trzeba przecież płacić. Czy mamy szansę jakoś zredukować te koszty w swojej firmie?
Instalacja CO i CWU w firmie
Jedną z ważniejszych zmian wprowadzonych w 2015 roku w nowym Prawie budowlanym jest dodanie do listy obiektów, które nie wymagają pozwolenia na budowę, sieci i instalacji wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych oraz elektroenergetycznych i telekomunikacyjnych. Choć sieci te nie wymagają uzyskania pozwolenia na budowę, ustawodawca nałożył obowiązek zgłoszenia zamiaru ich budowy.