Szkoda w środowisku – kiedy odszkodowanie zapłaci Skarb Państwa

Zasady odpowiedzialności Skarbu Państwa za szkody wyrządzone przez dzikie zwierzęta regulują dwa akty prawne: ustawa o ochronie przyrody oraz ustawa Prawo łowieckie. Kiedy i do jakich konkretnie szkód mają zastosowanie te przepisy?

Stosowanie komunalnych osadów ściekowych – warunki i wymogi prawne

Warunki stosowania komunalnych osadów ściekowych oraz zakres, częstotliwość i metody referencyjne badań komunalnych osadów ściekowych i gruntów, na których te osady mają być stosowane, są określone w rozporządzenie ministra środowiska z 6 lutego 2015 roku. Jakie konkretnie obowiązki nakładają na przedsiębiorcę te przepisy?

Prowadzisz małą firmę? Skorzystaj z dotacji

Mikro- i małe przedsiębiorstwa bardzo rzadko wykorzystują zewnętrzną pomoc finansową. Przyczynami takiego stanu są: przeświadczenie o tym, że dotacje wspierają jedynie duże firmy realizujące ogromne projekty inwestycyjne oraz przekonanie, że mikroprzedsiębiorstwo nie poradzi sobie z efektywnym i prawidłowym wykorzystaniem otrzymanego dofinansowania. To nieprawda!

Odpady opakowaniowe i opakowania wielomateriałowe – lepiej ich nie pomylić!

Za sklasyfikowanie zmieszanych odpadów opakowaniowych pod kodem 15 01 05 (opakowania wielomateriałowe) ich wytwórcy grożą kary grzywny. A zatem warto poznać różnicę między nimi.

Nowe kary pieniężne za naruszenie wymogów decyzji środowiskowej

Od 1 stycznia 2017 r. przedsiębiorcom grozić będą nowe kary pieniężne za naruszenie warunków określonych w decyzji środowiskowej. Wynika to z nowelizacji ustawy o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Kto musi się rozliczyć ze spalin emitowanych przez leasingowane auto?

Zgodnie ustawą Prawo ochrony środowiska każdy podmiot korzystający ze środowiska zobowiązany jest do ponoszenia należnych z tego tytułu opłat. Dotyczy to także przedsiębiorców wykorzystujących w swojej działalności gospodarczej samochody. Pojawia się jednak pytanie, co w przypadku gdy nasza firma ma auto leasingowane? Czy wówczas to my ponosimy opłatę?

Brak zgłoszenia instalacji przed oddaniem do użytkowania– konsekwencje

Zanim przedsiębiorca odda do użytku nowo powstały obiekt budowlany bądź instalację mogące znacząco lub potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, musi poinformować o tym wojewódzkiego inspektora ochrony środowiska. Zaniedbanie obowiązku zgłoszenia może oznaczać karę grzywny, a nawet ryzyko wstrzymania pracy zakładu, a zatem poważne straty finansowe dla naszego przedsiębiorstwa!