Transport nieczystości ciekłych – gmina może, ale nie musi wydać zezwolenie sama dla siebie
Aby przedsiębiorca mógł odbierać i transportować nieczystości ciekłe potrzebuje zezwolenia od wójta. Jak ten obowiązek ma się do gmin, które posiadają własne wozy asenizacyjne? Czy gmina musi mieć takie zezwolenie i od kogo je uzyskać?
Planujesz projekt poprawiający stan wód? Skorzystaj z dotacji!
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłosił konkurs dotacyjny dotyczący poprawy stanu wód. Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów wynosi 100 000 000 zł.
Odzyskaj swoje pieniądze! Zwrot nadwyżki opłaty recyklingowej
Jeśli przedsiębiorca uiścił opłatę recyklingową za pojazdy wprowadzone do Polski w 2016 roku gdyż nie wiedział, że taki obowiązek już go nie dotyczy – ma prawo ubiegać się o ich zwrot. To nie jedyny przypadek kiedy możemy liczyć na odzyskanie pieniędzy z takiej nadwyżki. Musimy jedynie pamiętać, że możliwość ubiegania się o zwrot nadpłaconej kwoty wygasa z dniem 31 grudnia 2018 r.
Nawet 10.000 zł kary za niezgodne z prawem użytkowanie klimatyzatora
Sezon letni za pasem. A to oznacza wzmożone korzystanie z klimatyzacji w większości przedsiębiorstw. Musimy wiedzieć, z jakimi wymogami wiąże się użytkowanie klimatyzatora w firmie. Szczególnie, że niedawno zmieniły się w tym zakresie przepisy, a za ich nieprzestrzeganie ustawodawca przewidział znaczne kary pieniężne, wymierzane przez WIOŚ lub właściwe organy Państwowej Straży Pożarnej.
Ile zapłacimy za wycięcie drzewa?
Zanim zdecydujemy się na wycinkę drzew musimy zapoznać się ze stawkami opłat za takie działanie. Obowiązują w tym zakresie przepisy przejściowe. Co ważne - opłata dla drzew wyliczana jest na starych zasadach, natomiast dla krzewów już na nowych.
Chcesz uniknąć konfliktów sąsiedzkich? Zadbaj o ograniczenie hałasu emitowanego przez firmę
Uciążliwość akustyczna zakładu zlokalizowanego w niewielkiej odległości od zabudowy mieszkaniowej może skutkować konfliktami sąsiedzkimi. Sytuacjom takim da się zapobiegać – czasem wystarczy zmiana w organizacji pracy zakładu lub inwestycja w urządzenia ograniczające emisję hałasu.
Bałagan w sprawozdawczości dotyczącej sprzętu elektrycznego i elektronicznego
Obowiązujące od stycznia tego roku przepisy dotyczące prowadzenia rejestru i sprawozdawczości w zakresie sprzętu elektrycznego i elektronicznego są bardzo nieczytelne i mylące dla przedsiębiorców. A sprawozdania trzeba przygotować już do końca lipca 2016 roku- w przeciwnym razie grozi nam kara grzywny.