Zmiana w katalogu drzew i krzewów, których usunięcie nie wymaga zezwolenia
Wycięcie drzewa lub krzewu wiąże się w większości sytuacji z koniecznością uzyskania zgody właściwego organu. Jednak wprowadzona niedawno zmiana do ustawy o ochronie przyrody przewiduje w określonych przypadkach zwolnienie od tego obowiązku.
Te obowiązki nakłada na przedsiębiorców dyrektywa RoHS
Dyrektywa RoHS zobowiązuje przedsiębiorców m.in. do ograniczenia stosowania w swoich wyrobach określonych substancji. Muszą też wystawiać deklaracje zgodności i nadawać oznaczenia CE na produkowane urządzenia.
Straż miejska może sprawdzić czym przedsiębiorca pali w firmowym piecu
Wielu przedsiębiorców z chęci oszczędności lub po prostu złych przyzwyczajeń pali w piecach wszystkimi odpadami, które wytwarza w toku działalności. To poważny błąd! Teraz straż miejska ma możliwość przeprowadzenia kontroli dotyczącej charakteru paliwa grzewczego w budynkach w których prowadzona jest m.in. działalność gospodarcza.
Ręczne sortowanie odpadów - co z zezwoleniem na przetwarzanie
Ręczne sortowanie odpadów zalicza się do procesu odzysku R12. Można je prowadzić poza instalacją.
Nawet milion złotych kary za przetworzenie większej niż wskazana w zezwoleniu ilości odpadów
Przedsiębiorca musi pilnować limitów przetwarzanych odpadów. Inspektorzy nie zawsze będą pobłażliwi, nawet jeśli złamał prawo nieświadomie.
Kto odpowie za odpady pozostawione przez poprzedniego właściciela terenu
Przedsiębiorca nabył działkę. Przy zakupie nie zwrócił uwagi, że znajduje się na niej niewielka ilość odpadów - czy w tej sytuacji sam musi zająć się ich zagospodarowaniem? A może ma jednak szansę pociągnąć do odpowiedzialności za nie poprzedniego właściciela, który pozostawił je na terenie?
Koniec ze zbyt wysokimi stawkami odbioru odpadów stosowanymi przez niektóre regionalne instalacje przetwarzania odpadów komunalnych
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wydał jakiś czas temu ważną decyzję dla podmiotów z branży gospodarowania odpadami komunalnymi. Decyzja UOKiK daje podmiotom przekazującym odpady do regionalnych instalacji przetwarzania odpadów komunalnych istotne narzędzie do walki ze zbyt wysokimi stawkami odbioru śmieci.
Kiedy zbiornik na paszę wymaga pozwolenia emisyjnego
Prowadzimy chów i hodowlę świń – przedsięwzięcie zaliczane do mogących potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Nie jest ono objęte wymogiem posiadania pozwolenia zintegrowanego. Czy zbiorniki na paszę znajdujące się na terenie gospodarstwa wymagają pozwolenia emisyjnego, zgłoszenia czy też podlegają (jako jedno) pod instalacje do chowu i hodowli świń i wymagają łącznie jedynie zgłoszenia. Zbiorniki wykorzystywane są tylko na potrzeby karmienia oraz magazynowania przygotowanej paszy dla zwierząt. Jest ich kilka - powyżej 50m3. Zbiorniki mają tylko rurę odpowietrzającą, skierowaną wylotem do dołu (brak jakichkolwiek wentylatorów), a pasza podawana do nich jest za pomocą podajnika ślimakowego tzw. "żmijki". Jak wyglądałoby obliczenie emisji pyłowych? Czy w takim przypadku jest to emisja niezorganizowana (grawitacyjna) regulowana zgłoszeniem, pozwoleniem na emisję, czy nie wymagająca uregulowania?