Zużyte pojazdy – próbę strzępienia wystarczy przeprowadzić raz na pięć lat

Do niedawna próbę strzępienia trzeba było wykonywać co roku. Obowiązujące od stycznia 2016 roku przepisy dotyczące recyklingu pojazdów wycofanych z eksploatacji wskazują, że trzeba to robić tylko raz na pięć lat.

Zmiany prawne

W tabeli zamieszczamy projekty ustaw i rozporządzeń ministra środowiska z oznaczeniem ich aktualnego statusu w procesie legislacyjnym (stan na 12.03.2016)

Użytkownik nie zapłaci za odpady ze sprzętu elektrycznego lub elektronicznego

Wszelkie koszty związane z zagospodarowaniem zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego zgodnie z obowiązującymi przepisami są ponoszone przez wprowadzających sprzęt. Takie zasady wynikają z ustawy z 11 września 2015 roku o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym.

Stosowanie innego niż w rozporządzeniu wzoru karty przekazania odpadów może budzić wątpliwości WIOŚ

Zdarza się , że firma odbierająca odpady od przedsiębiorcy, dla usprawnienia procesu, proponuje mu już opracowane przez nią gotowe wzory kart przekazania odpadów. Często są one nieco zmodyfikowane w stosunku do tych określonych rozporządzeniem. Zgadzając się na taką praktykę możemy narazić swoje przedsiębiorstwo na karę podczas kontroli WIOŚ.

Spalanie różnych paliw – jak wyliczyć opłatę środowiskową

W elektrociepłowni o mocy powyżej 50 MW stosowane było dotychczas paliwo w postaci węgla kamiennego – miału. Część opłat za emisję była naliczana w oparciu o wyniki pomiarów okresowych, część na podstawie wskaźników z „Materiałów informacyjno - instruktażowych MOSZNiL 1/96”, a pozostałe ze wskaźników z publikacji PRTR. W ostatnim roku do strumienia paliw kierowanych do spalenia oprócz węgla (do 20 000 Mg) doszedł koks (do 100 Mg). Pomiary emisji dokonywane były, gdy oficjalnie do kotłów podawany był tylko węgiel. Problem z koksem polega na tym, że trafia on do kotłów nieregularnie. Na jakiej podstawie wyliczyć emisję całkowitą z kotłów?

Osobne przetargi na odbiór i zagospodarowanie odpadów

Planujemy ogłosić dwa przetargi nieograniczone: jeden na odbiór śmieci, a drugi na ich zagospodarowanie. Obawiamy się, że ogłoszenie jednego przetargu spowoduje, że ofertę złoży tylko jedna firma i będzie dyktować stawki. Natomiast jeśli rozbijemy go na dwa, będą w nim mogły wystartować również firmy transportowe. Czy możliwe jest takie rozwiązanie?

Firma, która wykonała na własny koszt przyłącze kanalizacyjne, może w niektórych przypadkach liczyć na zwrot kosztów

Miejsce styku pomiędzy instalacjami, za które odpowiadają różne podmioty często budzi spory kompetencyjne i własnościowe. Tak jest także w przypadku przyłączy wodno-kanalizacyjnych (tzw. przykanalików). Wiadomo, że muszą być wykonane – ale kto jest zobowiązany je zrobić i za to zapłacić?