Czy karta informacyjna jest konieczna

Pytanie: Firma zajmuje się produkcją wyrobów z elastomerów i tworzyw sztucznych dla motoryzacji. Do produkcji swoich wyrobów używa przede wszystkim mieszanki gumowej i granulatów z tworzyw sztucznych. W wyniku jej działalności powstaje m.in. około 12 Mg odpadów z tworzyw sztucznych o kodzie 07 02 13. Firma kupiła młynek rozdrabniający do mielenia tych odpadów o wydajności 40 kg/h. Operator wtryskarki będzie na bieżąco oddzielał dobre wyroby plastikowe i pozostałe elementy technologiczne (tj. wlewki, wypustki oraz wyroby niezgodne) i wrzucał je do młyna w celu rozdrobnienia. Czy firma musi opracować kartę informacyjną przedsięwzięcia i czy musi uzyskać decyzję na przetwarzanie odpadów? Gdy wytworzony regranulat spełnia wymagania norm jakościowych jak dla surowca pierwotnego, to można go sprzedać?

Ustawa o wyrobach zawierających azbest

Nowa ustawa została opracowana, ponieważ pojawił się obowiązek wdrożenia do polskiego porządku prawnego przepisów dyrektywy Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2023/2668 z 22 listopada 2023 r. w sprawie zmiany dyrektywy 2009/148/WE w sprawie ochrony pracowników przed ryzykiem związanym z narażeniem na działanie azbestu w miejscu pracy. Jaka jest treść tego aktu prawnego?

Od września kolejna edycja Mojego Prądu

Kolejny nabór wniosków w programie Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej “Mój Prąd” jest planowany od 2 września 2024 r. do 20 grudnia 2024 r. lub do wyczerpania alokacji. Budżet programu wynosi 400 mln zł ze środków FEnIKS na lata 2021‒2027.