Zaostrzenie wymogów dotyczących gospodarowania zużytym sprzętem elektrycznym i elektronicznym
Założenia do projektu ustawy o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym (ZSEE) są już gotowe. Zostały przedłożone przez ministra środowiska Radzie Ministrów.
Za brak sprawozdania o wytwarzanych odpadach oraz gospodarowaniu nimi grozi administracyjna kara pieniężna
Podmiot posiadający odpady prowadzący ich ewidencję jest zobowiązany do sporządzenia i złożenia zbiorczego zestawienia danych o rodzajach i ilościach odpadów, o sposobach gospodarowania nimi oraz o instalacjach i urządzeniach służących do odzysku oraz unieszkodliwiania tych odpadów.
Wzrosną stawki opłat za korzystanie ze środowiska
Stawki opłat za korzystanie ze środowiska za rok poprzedni są podwyższane z początkiem każdego nowego roku kalendarzowego. W 2014 roku zapłacimy więcej o prawie 4%.
Wyrok Trybunału Konstytucyjnego: uzdrowiska udzielające świadczeń zdrowotnych mogą korzystać z obniżonej stawki podatku od nieruchomości
Preferencyjną stawkę podatku od nieruchomości można obecnie stosować do wszystkich pomieszczeń „związanych z udzielaniem świadczeń zdrowotnych”. Dzięki temu z obniżonej stawki podatku mogą korzystać podmioty łączące działalność leczniczą z inną (np. centra spa i niektóre hotele). Takie zasady wynikają z art. 5 ust. 1 pkt 2 lit. d) ustawy o podatkach i opłatach lokalnych.
Ustawa o ZSEE wprowadzi duże zmiany w obowiązkach przedsiębiorców
Przedsiębiorcy zagraniczni wprowadzających sprzęt na terytorium RP zobowiązani zostaną w nowej ustawie o zużytym sprzęcie elektrycznym i elektronicznym do ustanowienia w kraju autoryzowanego przedstawiciela. Będzie on odpowiadać za wypełnienie obowiązków nałożonych na wprowadzającego. Zmianie ulegną też poziomy zbierania, odzysku i recyklingu zużytego sprzętu.
Szansa na wysoką dotację na selektywne zbieranie odpadów
Instytucje i firmy zainteresowane promowaniem nowoczesnych rozwiązań w dziedzinie gospodarki odpadami mogą ubiegać się o bezzwrotne dofinansowanie planowanych przedsięwzięć z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska.
Przed wylotem ścieków w postaci wód z opadów należy zamontować urządzenie podczyszczające
Ustawa Prawo wodne nakłada określone wymogi na wprowadzających ścieki do wód lub do ziemi. Reguluje najwyższe dopuszczalne wartości zanieczyszczeń w odprowadzanych ściekach, a tym samym zmusza inwestorów do zakupu urządzeń podczyszczających.
Pierwsze zmiany w prawie energetycznym już obowiązują
We wrześniu weszła w życie ustawa z 26 lipca 2013 r. o zmianie ustawy Prawo energetyczne oraz niektórych innych ustaw. Przepisy nowelizacji zwanej tzw. „małym trójpakiem” wdrażają do polskiego ustawodawstwa wymogi unijnych dyrektyw energetycznych, w których przyjęciu występuje spore opóźnienie grożące nam dużymi karami finansowymi.
Niepotrzebne palety warto przekazać pracownikom do spalenia w przydomowych piecach co
Zużyta drewniana paleta może być doskonałym materiałem opałowym. Jednak bez stosownych uzgodnień i spełnienia warunków określonych dla współspalania lub spalania odpadów oraz dotrzymania standardów emisyjnych nie wolno wykorzystać jej w tym celu.