WYDANIE ONLINE

Pod koniec 2024 roku Rada UE przyjęła zmiany w dyrektywie nr 2024/3019 (tzw. dyrektywie ściekowej) dotyczące oczyszczalni ścieków. Co się zmieniło?

czytaj więcej »

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej ogłasza nowy program wspierający transformację energetyczną w firmach. Program finansowany ze środków Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększenia Odporności oferuje inwestycje kapitałowe w projekty rozwijające elektromobilność i odnawialne źródła energii. Całkowity budżet programu wynosi 1,1 mld euro.

czytaj więcej »

Została przyjęta ustawa z 27 listopada 2024 r. o zmianie ustawy o odnawialnych źródłach energii oraz niektórych innych ustaw. Ustawa weszła w życie 28 grudnia 2024 r., ale jej przepisy będą wprowadzane w różnych terminach. Jakie zmiany wprowadza?

czytaj więcej »

Na podstawie art. 75 ust. 1 ustawy z 14 grudnia 2012 r. o odpadach roczne sprawozdanie o wytwarzanych odpadach i o gospodarowaniu odpadami sporządzają m.in. podmioty wytwarzające, zbierające czy przetwarzające odpady.

czytaj więcej »

Zmiany w programie Czyste powietrze, które wejdą w życie 31 marca 2025 r., mają na celu ochronę beneficjentów i poprawę działania systemu.

czytaj więcej »

Pytanie: Jesteśmy dużym przedsiębiorstwem i w 2024 roku wprowadziliśmy 0,5063 Mg produktów w opakowaniach (jednorazowe tworzywa sztuczne). Prowadzimy ewidencję opakowań − czy musimy przygotować sprawozdanie opakowaniowe i zapłacić opłatę produktową? Czy musimy wpisać się w dziale VI tabeli 4?

czytaj więcej »

Pytanie: Siedziba firmy jest w Opolu, ale mamy oddział w innym mieście, gdzie dzierżawimy pomieszczenie (jest tam kocioł c.o. 24 kW) należące do wspólnoty mieszkaniowej. W umowie dzierżawy jest zapis, że „instalacja centralnego ogrzewania jest własna w lokalu”. Kto powinien uiszczać opłatę środowiskową?

czytaj więcej »

Pytanie: Które podmioty i w jakim zakresie muszą składać do KOBiZE roczny raport (zweryfikowany) do rozliczenia uprawnień do emisji CO2 oraz roczny raport o poziomach działalności (tzn. ALC)?

czytaj więcej »

Pytanie: Czy opłaty, o których mowa w pkt 1 i 3 załącznika do rozporządzenia w sprawie stawek opłat produktowych dla poszczególnych rodzajów opakowań, obowiązują dla opakowań wprowadzonych na rynek w 2024 roku? Czy opłata z tytułu zawartości recyklingu w butelkach (pkt 1) i z tytułu niewypełnienia obowiązków dotyczących poziomu selektywnego zbierania (pkt 3) mogą się dublować? Czy musimy składać sprawozdanie o opakowaniach?

czytaj więcej »

Pytanie: Wytwarzamy odpady w ramach prowadzonej działalności polegającej na produkcji drewnianych i metalowych elementów. Czy musimy w corocznym sprawozdaniu uwzględniać wszystkie rodzaje odpadów wytwarzane w firmie (np. również te powstające w budynkach biurowych pracowników)? Które dokładnie tabele musimy uzupełnić?

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzimy firmę, w której korzystamy z trzech samochodów osobowych oraz ogrzewamy zakład i magazyn kotłami na gaz. Dodatkowo w naszej hali znajdują się stanowiska spawalnicze oraz stanowiska, gdzie malujemy powierzchnie metalowe farbami cynkowymi. Które punkty informacji o środowisku mamy uzupełnić? Proszę o przykład wyliczania opłaty środowiskowej − nie muszą to być dokładnie nasze parametry farb czy modele samochodów, bardziej chodzi mi o samą ideę działania.

czytaj więcej »

Pytanie: Prowadzimy restaurację, w której wydajemy posiłki na wynos w styropianowych opakowaniach i papierowych workach. Dodatkowo sprzedajemy swoje produkty (np. dżemy, weki) w słoikach szklanych. Czy musimy składać sprawozdanie o opakowaniach i uiszczać opłatę produktową?

czytaj więcej »

Przed wydaniem i zmianą decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach (duś) wymagających udziału społeczeństwa organ powinien podać do publicznej wiadomości niezbędne informacje za pomocą obwieszczenia.

czytaj więcej »